» آموزش و توانمندسازی » شجره طیبه صالحین

شجره طیبه صالحین

نماز ، نیاز ارتباط

نماز سدى در برابر گناهان و بازدارنده از زشتی ها، وسیله ای برای شستشوى گناهان، درهم شکنده خود بینى و کبر، پاکسازى کننده محیط زندگى از هر گونه آلودگی ظاهری و باطنی، درس آموز نسبت به رعایت حقوق دیگران، تقویت کننده روح انضباط در انسان و... است.

بوسه بر ضریح و در و دیوار معصومین علیهما‌ السلام

پرسش: چرا شیعیان به هنگام زیارت، در و دیوار حرم را می‏بوسند و به آنها تبرک می‏جویند؟

دانلود کتاب«من دیپلمات نیستم،من انقلابی‌ام»

کتاب «من دیپلمات نیستم، من انقلابی ام!» دومین کتاب از مجموعه منشورات «دفتر مطالعات گفتمان انقلاب اسلامی»ست که در تحقیقی موشکافانه ابعاد و زوایای فرمایشات امام خامنه ای(حفظه الله) را درباره دو موضوع مهم «مذاکره و تحریم» در دو ساله اخیر بررسی نموده است.

علت تنهایی سید الشهدا

مرحوم علامه طباطبائی فرمود : « همه کتاب وسایل الشیعه را از اول تا آخر مطالعه کردم تا ببینم چند روایت فقهی از سیدالشّهدا علیه‌‌السلام نقل شده است؛ سه روایت بیشتر پیدا نکردم»! معنای این حرف، این است که مردم، سیدالشّهدا علیه‌‌السلام را در حدّ یک مسئله‌‌گو هم قبول نداشتند.

تهمت نزنید

یکی از گناهان کبیره که بسیار منفور واقع شده است تهمت زدن به دیگران است که در احادیث مختلف زشتی این گناه به شیوه های گوناگون توصیف شده است که یکی از مهمترین آثار آن تاثیر اجتماعی آن است که در جامعه اسلامی بر جای می ماند .

حضرت محمد(ص) در کلام امام خامنه ای

نبی مکرم اسلام جدای از خصوصیات معنوی و نورانیت و اتصال به غیب و آن مـراتـب و درجـاتی که امثال بنده از فهمیدن آنها هم حتی قاصر هستیم, از لـحـاظ شـخـصـیت انسانی و بشری, یک انسان فوق العاده, طراز اول و بـی نـظـیر است.شما درباره ی امیرالمؤمنین مطالب زیادی شنیده اید؛ همین قـدر کافی است عرض شود که هنر بزرگ امیرالمؤمنین این بود که شاگرد و دنباله رو پیامبر بود. *

ما چکار کنیم که دین دار واقعی باشیم و دین خودمان را حفظ کنیم؟

ما باید عوامل دینی را تقویت بکنیم تا بتوانیم در لغزش گاهها مقاومت کنیم . نقطه قوت هایی است که دین و باورهای دینی ما را شارژ می کند . برای کسانی که می خواهند مسیر بندگی را طی بکنند و این بار را درست به مقصد برسانند و سعادت دنیا و آخرت را شامل حال خودشان بکنند اولین کار این است که آنها همت بلند داشته باشند . یعنی انسانی باشد که خیلی زود خسته نشود.

چه عواملی می‌تواند باورهای ما را تقویت بکند؟

همسر امام صادق (ع) می فرماید : زمانی که امام داشتند از دنیا می رفتند ، حضرت فرمودند : شفاعت ما به کسی که نماز را سبک بشمارد نمی رسد . سبک شمردن نماز یعنی اینکه گاهی نماز را بخواند و گاهی نخواند یا عادت دارد که در اول وقت به نماز بی توجهی کند.

گریه بر سالار شهیدان؛ هنجار یا نابهنجار؟

آیا ترغیب به گریه برای امام حسین علیه‌السلام ترغیب به غمگینی - که حالتی منفی و نابهنجار می‏باشد - نیست؟ ترغیب به حالات نابهنجار و منفی، از جانب یک دین مدعی کمال، چه توجیهی دارد؟

چکار کنیم که نقطه ضعف های ما راه نفوذ شیطان نباشد؟

کسی که لجاجت ، حسادت ، تکبر ،سوء ظن و ... دارد ،اینها نقطه ضعف است . شیطان حس می کند که از طریق این نقطه ضعف ها می تواند وارد بشود . شیطان فردی است که در عالم قدس مسیری را گذرانده است و بر افراد احاطه دارد . البته شیطان روی انسان تسلط ندارد که کسی را به زور به راهی ببرد . شیطان در می زند و خودش را دعوت می کند ولی ما در را به روی او باز می کنیم.

جمع بین نمازها بر خلاف سنت پیامبر است؟!!

پرسش: چرا بر خلاف سنّت پیامبر خدا (صلی‏الله‏علیه‏وآله) شیعیان نمازهای ظهر و عصر را با هم و نمازهای مغرب و عشا را هم زمان می‏خوانند؟