مقالات

شهید آیت الله فضل الله محلاتی

بسیج مرکز رسیدگی به امور مساجد  ۱۳۹۲/۱۱/۲۴
شهید آیت الله فضل الله محلاتی
نام : فضل الله نام خانوادگی : محلاتی نام پدر : غلامحسین تاریخ تولد : 18تیر 1309 تحصیلات : فوق لیسانس تاریخ شهادت : 1364/12/01 محل شهادت : آسمان اهواز عملیات : نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران
ایشان قرار بود برای قبل از عملیات والفجر هشت ( فاو ) در جبهه باشند ولی چون از یک ماه قبل از او برای سخنرانی وقت گرفته بودند ، به مشهد رفت . همیشه هم عادت داشت هرجا که می رفت از حال خود به ما خبر بدهد . وقتی به تهران آمد برادرشان ما را دعوت کردند ، ایشان گفتند : من باید به جبهه بروم و تا حالا هم تأخیر داشته ام !‌انشاالله بعد می آیم . شب سوم حمله بود . دیدم خیلی ناراحتند . پرسیدم : چه شده ؟ گفتند : امروز نیروی زمینی عراق بچه ها را مورد حمله شدید قرار داده است .


فردای آن روز گفتند : دو تا از پزشکان سپاه شهیدشده اند . قرار است در تشییع جنازه آنها صحبت کنم ، ولی من از روی اینها شرمنده هستم . نمی دانم چه بگویم ؟


شب که آمدند ، گفتند همسران این شهدا واقعاً زینب زمان بودند و بعد برای آخرین سفر به جبهه آماده شد و گفتند : خانم ! ساک مرا حاضر کنید گفتم : نگفته بودید به جبهه می روید گفت : یک هواپیما عازم جبهه است ، نمی خواهم آن را از دست بدهم.


ساک ایشان را حاضر کردم موقع خداحافظی گفتند : اگر کیف من لازم شد در سپاه هست . بروید و آن را بردارید !


البته بعد فهمیدم منظور ایشان وصیت نامه ای است که در کیف خود گذاشته بودند . لحظه ای که می رفتند ؛ گفتند : مرا دعا کنید ! من گفتم : تلفن بزنید و از حالتان بگویید .


وقتی ایشان رفتند ، دل شوره عجیبی پیدا کردم . وضو گرفتم و نماز خواندم . بعد از ظهر هم به ختم انعام رفتم . در جلسه ختم انعام بدون علت گریه ام گرفت و تصمیم گرفتم به دفتر ایشان تلفن بزنم . گفتند که خبر خاصی نداریم . هنوز وقت هست که ایشان تماس بگیرند . کمی آرام شدم ولی مجلس ختم انعام را طور دیگری دیدم . ساعت شش و سی دقیقه بود که آقای شهیدی آمدند . البته با این قصد که مرا از جریان مطلع کنند ، ولی به من گفتند : ایشان مجروح شده اند اگر بیرون حرف و سخنی شنیدید آماده باشید . بعد هم مرا به خانه رساند . بعد از ورود به خانه اقوام هم آمدند و من به آقای شهیدی گفتم : چه اتفاقی افتاده ؟ چرا اصل جریان را نمی گویید؟


ایشان گفتند : به هواپیمایی که به جبهه می رفت ، حمله کرده اند .


سرانجام فهمیدم ایشان شهید شده است .