اخبار

چرا مدیریت جهادی در عرصه اقتصاد؟

چرا مدیریت جهادی در عرصه اقتصاد؟
مدیریت جهادی در واقع سبکی برخاسته از تفکر بومی و متناسب با مقتضیات فرهنگی و اجتماعی ماست که شاید در مکاتب دیگر، مدیریت هم تعالیم مشابهی داشته باشد، لیکن این تعالیم تکنیکی و تجربی است؛

یعنی شیوه و روش و مدل کار است که در جوامع انسانی تفاوت چندانی با هم ندارد، اما هر کدام از این سبک‌ها، کارایی‌های مختلفی دارند و شدت و ضعف اثر آن‌ها در فرهنگ‌های متفاوت، فرق می‌کند. در فرهنگ ما، روحی حاکم بر این تکنیک‌هاست که موضوعیت دارد و آن روح حاکم نسخه‌ی بومی ایرانی-اسلامی است که باید بدان توجه نمود و در مقایسات و بررسی‌ها، از این نکته غفلت نکرد. مدیریت جهادی مقوله‌ای است همزاد انقلاب اسلامی و یادگاری است گران‌سنگ از دوران دفاع و حماسه که در آن، تهیه و تجهیز سرمایه‌های انسانی و مادی و برنامه‌ریزی فعالیت‌ها و انجام اقدامات، همه در فضایی برگرفته از آموزه‌های اصیل دینی صورت می‌گرفته است و مهم‌ترین ویژگی آن، ذوب اراده‌ی انسان در اراده‌ی الهی بوده و البته نماد این امتزاج عاشقانه، فرمانبری آگاهانه از ولی امر یا ولی فقیه زمان است. لذا از مؤلفه‌های کلیدی مدیریت جهادی، عقل و عشق است. به‌عبارتی مدیریت جهادی با بهره‌گیری از ابزار علم و فناوری و هم‌جهت با اراده‌ی الهی و براساس نقشه‌ی الهی، به تمشیت امور می‌پردازد. پیروزی انقلاب اسلامی ایران، تجارب دوران دفاع مقدس و سازندگی روستاها و صدها موفقیت علمی و عملی دیگر در سطح کشور و حتی پیروزی مقاومت حزب‌الله لبنان در برابر رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی، همه بیانگر کارآمدی مدیریت جهادی در عرصه‌های سنگین و پیچیده است.
آن چه که محور واساس شعار سال ۹۳ را تشکیل می دهد، افزایش ((اقتدار ملی)) است . رهبر معظم انقلاب با تبیین رویکردی واقع گرایانه نسبت به نظام بین الملل که اساس آن را منافع قدرتمندان تشکیل می دهد ، اقتصاد ، فرهنگ وعلم را سه عنصر اصلی اقتدار ملی برشمردند که در پرتو مدیریت جهادی وعزم ملی امکان تحقق می یابند . مدیریت جهادی یعنی:علم و هنر رهبری و کنترل فعالیت های دسته جمعی، مبتنی بر مبارزه نه صرفا در عرصه نظامی، بلکه در تمامی عرصه های علمی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و... جهت نیل به اهداف راهبردی و کلان انقلاب اسلامی که همانا رضایت مردم و مهم تر از آن رضای خدا یا همان تحقق ارزش های اسلامی است؛ که البته رضای مردم، رکنی از ارزش های اسلامی در مرتبه ای پایین تر و پس از رضای خداست. این چنین جهاد به عنوان روش مدیریت و نیز ارزش حاکم بر آن، هدف غایی خود را در تحقق راهبردی و کلان اسلام می جوید. این راهبردی و خصوصا کلان بودن اهداف، ناظر به این است که بحث جهاد در مدیریت جهادی، در دست داشتن اختیارات و قدرت و توسط جهادگران را مفروض گرفته است و به عبارتی به سطح مدیریتی و سیاست گذاری اشاره دارد. مدیریت انقلابی اعم از جهادی‌بودن است. در مقیاس جهانی، هر مدیریت جهادی، یک مدیریت انقلابی است اما هر مدیریت انقلابی، یک مدیریت جهادی نیست، اما در مقیاس جمهوری اسلامی، هر مدیریت انقلابی، لزوما یک مدیریت جهادی است. بدینسان، مدیریت جهادی یکی از ارکان مدیریت انقلابی در نظریه انقلاب اسلامی است. مدیریت انقلابی در چارچوب جمهوری اسلامی مستلزم مدیریت جهادی است؛ در واقع مدیریت انقلابی با روش ها و ارزش های جهادی مطمح نظر نظام و رهبری عظیم الشأن آن است. مدیریت جهادی بخشی از مدیریت انقلابی در اندیشه رهبری است، بخشی که از حیث توانایی مصداق سازی برتر از مفهوم کلی مدیریت انقلابی است و نیز از صراحت معنایی بیشتری برخودار است. به طور نمونه، مدیریت جهادی فورا به ذهن مخاطب حضور عملی، سختکوشانه، میدانی و عملیاتی را می آورد که با مدیریت پشت میز نشینی در تضاد است. مدیریت انقلابی نیز در معنا و مقصد همین گونه است، منتها نه به صراحتی که گفته شد. علاوه بر اینها مدیریت جهادی و افزودن قید «جهادی» به مدیریت، خط روشنی میان مدیریت انقلابی در دامان جمهوری اسلامی با دیگر اقسام مدیریت های انقلابی در دنیا می کشد.
اما چرا در این برهه خاص، ضرورت مدیریت جهادی در عرصه اقتصاد از سوی رهبر معظم انقلاب تاکید می شود؟ به نظر می رسد،آنچه در باب اقتصاد کشور مخصوصا در سالهای اخیر روی داده است جز پیگیری امور معمول و یا اقدامات عجولانه به ظاهر جهادی و بدون مطالعه نبوده است و بدین سبب است که ایران، علیرغم برخورداری از ارزشمندترین سرمایه ها. رشد اقتصادی منفی و صفر درصد را سپری می کند.مدیریت جهادی اقتصاد از این رو به عنوان یک ضرورت به منظور اجرا می بایست مدنظر قرار گیرد که راهی جز این برای کشور باقی نمانده است. نه کشور در شرایطی است که بتوان با مخدر نفت دردهای اقتصاد را سرپوش گذاشت و نه مردم در شرایطی هستند که بتوانند خود را با هزینه های سرسام آور فعلی و شاخص فعلی فضای کسب و کار تطبیق دهند. این وظیفه مسئولین به خصوص دولت و مدیران اجرایی است که تکاپوی مداوم و تلاش جدی با هدف مقدس خدمت به مردم شریف ایران را سرلوحه خویش نمایند تا زمینه ساز عبور کشور از بحران اقتصادی به وجود امده شوند.پیش زمینه های مدیریت جهادی رعایت اصول اقتصاد مقاومتی است که چندی است در چارچوب سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی از سوی معظم له به دستگاهها ابلاغ شده و می بایست به تفکیک و دقت هریک مورد توجه قرار گیرد.

۱ شهریور ۱۳۹۳ ۱۰:۲۹

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید